
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 0.4 % |
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Temperature Coefficient | 20 ppm/°C |
| Height | 1.45 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.2 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 0.201 g |
| Output Current | 20 mA |
| Output Voltage | 3 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Output Current | 20 mA |
| Operating Supply Current | 60 µA |
| Quiescent Current | 60 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Reference Type | Series |
| Max Output Voltage | 3 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Initial Accuracy | 0.4 % |
| Shunt Current | 20 mA |
Stock: 142
Distributors
pcbx
Unit Price$2.10313
Ext.Price$2.10313
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.10313 | $2.10313 |
| 10 | $1.79023 | $17.90230 |
| 25 | $1.78125 | $44.53125 |
| 50 | $1.77232 | $88.61600 |
| 100 | $1.76343 | $176.34300 |
| 300 | $1.75459 | $526.37700 |
| 500 | $1.74577 | $872.88500 |
| 1000 | $0.97633 | $976.33000 |
| 3000 | $0.95077 | $2852.31000 |
| 5000 | $0.92589 | $4629.45000 |
